Škôlka v prírode
Škôlka v prírode
Škola v prírode v materskej škole je špecifický krátkodobý pobytový program určený pre deti predškolského veku, ktorý sa koná mimo bežného prostredia materskej školy. Jeho hlavným cieľom je rozvoj detí v prírodnom prostredí, posilnenie ich zdravia, samostatnosti a sociálnych zručností prostredníctvom zážitkového učenia a hier.
Kľúčové charakteristiky Školy v prírode v MŠ:
-
Pobytový charakter: Na rozdiel od každodennej dochádzky do škôlky, deti počas školy v prírode spia mimo domova, zvyčajne v ubytovacom zariadení (hotel, penzión, chata) prispôsobenom pre detské kolektívy.
-
Trvanie: Zvyčajne trvá niekoľko dní, často 3 až 5 dní.
-
Lokalita: Vyberá sa prostredie s priaznivými prírodnými podmienkami – hory, lesy, kúpeľné miesta, lokality s čistým vzduchom a dostatkom zelene.
-
Ciele:
-
Podpora zdravia a imunity: Pobyt na čerstvom vzduchu, pohyb a zmena prostredia prispievajú k zlepšeniu fyzickej kondície detí.
-
Rozvoj samostatnosti: Deti sa učia starať sa o seba, obliekať sa, jesť, udržiavať poriadok, čo posilňuje ich nezávislosť.
-
Posilnenie sociálnych väzieb: Intenzívny spoločný čas mimo domova prehlbuje vzťahy medzi deťmi a učiteľkami.
-
Poznávanie prírody: Program je zameraný na priamy kontakt s prírodou, pozorovanie rastlín, zvierat, prírodných javov a ekologickú výchovu.
-
Rozvoj motorických zručností: Pohyb v nerovnom teréne, rôzne hry vonku a športové aktivity podporujú hrubú aj jemnú motoriku.
-
Zážitkové učenie: Deti sa učia hravou formou, prostredníctvom objavovania, experimentovania a priamych skúseností.
-
Odreagovanie od bežnej rutiny: Zmena prostredia a denného režimu prináša nové impulzy a zážitky.
-
Ako prebieha Škola v prírode v MŠ?
Program je starostlivo pripravený pedagógmi materskej školy a často býva obohatený o externých animátorov alebo odborníkov.
-
Denný režim: Je prispôsobený veku detí, zahŕňa dostatok spánku, pravidelnú stravu a predovšetkým veľa času stráveného vonku.
-
Aktivity:
-
Vychádzky do prírody: Pozorovanie lesa, lúk, zber prírodnín (šišky, listy), poznávanie stromov a rastlín.
-
Témy prírody: Rôzne hry a úlohy spojené s faunou a flórou (napr. stopy zvierat, vtáčí spev).
-
Športové hry: Pohybové hry na ihrisku, turistika prispôsobená veku detí.
-
Tvorivé dielne: Výroba predmetov z prírodnín, kreslenie, maľovanie.
-
Večerné programy: Čítanie rozprávok, spievanie pesničiek, divadielka, tematické večery.
-
Relaxačné aktivity: Dostatok priestoru na oddych a voľnú hru.
-
-
Dozor: O deti sa starajú pedagogickí zamestnanci materskej školy (učiteľky), prípadne aj zdravotnícky personál.
Dôležité aspekty:
-
Dobrovoľnosť: Účasť detí je vždy dobrovoľná a závisí od rozhodnutia rodičov.
-
Zdravotná spôsobilosť: Pred odchodom je potrebné predložiť potvrdenie od lekára o spôsobilosti dieťaťa zúčastniť sa pobytu.
-
Príprava detí: Pedagógovia a rodičia by mali deti na pobyt vopred pripraviť, vysvetliť im, čo ich čaká, aby sa znížili prípadné obavy z odlúčenia od rodičov.
Škola v prírode je pre mnohé predškolské deti prvou skúsenosťou s dlhším pobytom mimo domova a rodiny. Je to cenná skúsenosť, ktorá významne prispieva k ich celkovému rozvoju a pripravenosti na nástup do základnej školy.
-