V dňoch 15.-19.júna 2026 sa uskutočnili Deaflympijske dni v Šamoríne. Naša malá výprava - 10 sluchovo postihnutých žiakov, si zmeralo sily v atletike, stolnom tenise a futsale.
1.deň - celodenná cesta do Šamorína - použili sme rôzne dopravné prostriedky - trolejbus, autobus, vlak a opäť autobus, až sme okolo 17:30 konečne dorazili do X-bionic komplexu, kde sme sa ubytovali, navečerali, zúčastnili sa úvodného kvízu a porady vedúcich.
2. deň - Atletika
Naši žiaci súťažili v kategórii najmladších a mladších žiakov a žiačok - beh cez prekážky, skok z miesta, hod vortexom, 60-ka, 600-ka a kriketka. V takmer 30-stupňovej horúčave sme získali 16 medailí. Naše deti, aj keď najmenšie sa nestratili a výkonmi prekvapili súperov aj rozhodcov.
Popoludní sme mali športové aktivity v komplexe - streľba z luku, slalom s futbalovou loptou, hod na cieľ, ....
Večer sme mali besedu so slovenskými olympionikmi a reprezentantmi.
3. deň - Stolný tenis
Hrali sme v hale systémom každý s každým v danej vekovej kategórii. Niektoré zápasy v skupine pripomínali finále - rozhodcovia s úžasom sledovali vyrovnaný zápas našich: Peťa Daňa a Lukáša Hospodára. Pochválili výkon našich detí a dohodli predbežnú pomoc pri príprave (stolnotenisový klub Košice). Opäť sme boli úspešní - Získali sme 6 medailí.
Popoludní bol turnaj v Streetbasketbale, ktorého sme sa vzhľadom na výšku a vek žiakov nezúčastnili. Je ťažké hrať basketbal, ktorý ste nikdy nehrali a nepoznáte pravidlá, a ešte proti takmer 1,5 krát vyšším a 3 krát ťažším súperom. Povzbudili sme hráčov a potom sme si urobili výlet za nanukmi do vzdialeného Šamorína.
Večer sme sa stretli v kine.
4. deň - Futsal
Bol to najteplejší deň. Teplomer o desiatej ukazoval 32 stupňov v tieni. Hralo sa v dvoch skupinách, na vonkajšom umelom ihrisku. Naše deti hrali proti Hrdličkovej a Mix družstvu, čo boli SP žiaci z bežných škôl (okrem iného reprezentanti svojich škôl a miest vo futbale). Oba zápasy skupine sme prehrali. Čakal nás zápas o 5 miesto s Drotárskou. Dali sme do toho všetko. Povzbudzovali nás aj iné školy. A podarilo sa. Zvíťazili sme 3:0.
Deti dostali pochvalu za svoju hru aj od predstaviteľov SFZ. Pre školu sme vyhrali futsalové lopty.
Popoludní sme sa vyšantili v bazéne.
Večer sme pobalili veci, lebo ráno nás čakal odchod domov.
5. deň - cesta domov
Ráno o 6:45 sme nastupovali do autobusu - smer Bratislava hlavná stanica. Dvadsaťminútová cesta nám trvala viac ako hodinu. Očami sme posúvali autobus v kolónach. Spolu s Levočou a Lučencom sme bežali na vlak. Vo vlaku sme dospávali skorý budíček. Potom sa deti zabávali rozhovormi a hraním spoločenských hier. Cestujúci chválili slušnosť našich detí. Pýtali sa odkiaľ sme a kam cestujeme. Myslím si, že si urobili veľmi dobrý obraz o práci s deťmi na našej škole.
V Kysaku sme mali meškanie a spolucestujúci nám ochotne pomáhali s batožinou a s rýchlym prestupom na vlak do Prešova.
Časť detí si vyzdvihli rodičia na stanici a ostatných v škole.
Veľké poďakovanie patrí aj kolegom, ktorí deti na akciu pripravovali, a to: pani učiteľke K.Orlovskej, pánu vychovávateľovi M.Humeňanskému a pani M. Kancírovej za čisté a voňavé dresy.
Takéto akcie a stretnutia žiakov so zdravotným znevýhodnením sú dôležité pre ich socializáciu a budovanie zdravého hodnotového rebríčka.
Tešíme sa na ďalšie podobné akcie.
Z.Fabišíková a P.Maňáková Gálóczyová
Viac foto: Foto z akcie